Malé a velké lásky fotografky Hanky Novákové

30.07.2014 Petr Garský Rozhovory
Malé a velké lásky fotografky Hanky Novákové Hanka Nováková je nadaná fotografka, pro kterou je fotografování  nejen koníčkem, relaxací, ale i prací, kterou miluje. Kromě focení svateb, dětí a novorozenců fotí také přírodu – pravidelně vyráží se skupinkou fotografů lovit snímky hor a přírody po celé ČR i do zahraničí. Nebrání se ani dalším žánrům – srdcem muzikantky nafotí i koncert či divadelní představení… My jsme jí položili několik otázek právě na téma focení novorozenců (newborn).


Jak dlouho se focení novorozenců věnujete a proč zrovna tomuto oboru?

Novorozence fotím 3 roky.  V minulosti se takhle malá miminka v ČR ani moc nefotila. K fotografovi se chodilo často až s batolaty nebo většími dětmi. Newborn fotografie jsou hitem až posledních pár let. Já jsem se nechala inspirovat zahraničními fotografy, kteří se tomuto oboru věnovali. Domluvila jsem se s mojí tehdy těhotnou kamarádkou, že to zkusíme. Vůbec jsem netušila, co vše takové focení obnáší, že je to skutečně nesrovnatelná práce s focením větších dětí. Byla jsem hodně opatrná. Měla jsem veliké štěstí, že při této mojí premiéře byla 10-ti denní Anetka neskutečně spavá a hodná. Od té doby je pro mne nesmírným potěšením tato drobátka chovat v náruči a dokumentovat ty nejkrásnější okamžiky jejich prvních dnů.

Fotografka Hanka Nováková


Je pravdou, že je ideální fotit newborn fotografie s miminky ve věku 5-14 dní? A je potřeba počkat, až miminko usne, nebo máte nějakou fintu?

Ano, je to tak. Miminka v těchto dnech ještě většinu dne prospí a nevadí jim doteky a manipulace. Navíc si pamatují polohy z dělohy mámy a vydrží krásně schoulená. Miminko musí spát, abych jej mohla polohovat. Pokud nespí, některé pozice by nemusely být bezpečné. A bezpečnost miminka je samozřejmě na prvním místě! Chce to hodně trpělivosti a polohování neuspěchat. Navíc novorozená miminka nemají ještě přímý pohled a šilhají, proto se fotí ve spánku (někdy mají také prasklé žilky v oku nebo žluté bělmo po žloutence)... Nějaké finty "jak na to" samozřejmě mám, ale i fotograf může mít svá malá tajemství :-)

Pokud se nestihne focení v tomto období, potom doporučuji focení, až když umí pást koníčky nebo ještě lépe s oporou sedět.

Jak dlouho obvykle jedno focení trvá? Je nutná nějaká speciální příprava miminka před focením? 

Každé fotografování novorozence je velmi individuální a vše se podřizuje potřebám miminka. Většinou s nimi strávím 3 - 4 hodiny. Většinu času ovšem zabere krmení, uspávání a polohování, a fotí se pouze zlomek času. Ovšem ten výsledek stojí za to. Na focení se musí dobře připravit a naladit nejen miminko, ale hlavně máma. S maminkami si během focení hodně povídám a snažím se vytvořit příjemnou atmosféru. Je-li maminka dobře naladěná, i miminku se během focení daří. Také já musím být odpočatá, abych na miminko, které mám v náruči při uspávání především já, přenesla klid a pohodu.

Fotografka Hanka Nováková


K focení miminek se často využívají různé rekvizity . Kupujete je nebo si je také sama vyrábíte?

Kolem mne je spoustu šikovných ručiček, které dokážou vytvořit nádherné a originální "proprietky". Samozřejmě je i mnoho internetových obchodů, které nabízí širokou škálu bedýnek, fotopozadí nebo různých doplňků. Jen jednou jsem ušila kraťásky a vyrobila dečku, ale dalo mi to tolik práce, že to raději nechávám povolanějším :-) Obdivuji každého, kdo se věnuje ručním pracím a dokáže vytvořit něco tak maličkého a nápaditého, jako jsou soupravičky na miminka.

Fotíte pouze v ateliéru, nebo také cestujete ke klientovi domů nebo dokonce do porodnice?

Většinou jezdívám k rodičům domů, jelikož se novorozeňátka fotí skutečně brzy po narození a ne každá maminka se cítí tak brzy na cestování do ateliéru. Proto tedy nabízím i službu fotografování u klientů v pohodlí jejich domova a vše potřebné přivezu s sebou. Občas fotím i v porodnici, ale této možnosti zatím maminky využívají jen zřídka. Ateliér využívám především k focení batolat a větších dětí, rodin a maminek v očekávání.

Jakou fototechniku používáte? Stačí Vám pro focení denní světlo nebo je nutné mít k dispozici  profesionální světla?

Ve většině případech používám studiové světlo. Dá se využít i denní světlo, ale protože neznám světelné podmínky u zákazníků, světlo raději vozím s sebou.

Kde čerpáte inspiraci? Sledujete např. trendy focení newborn v zahraničí? Máte nějakého oblíbeného fotografa newborn?

Mám několik oblíbených fotografů jak z ČR, tak i ze zahraničí. Zejména Jennifer Nace, Ana Maria Brandt - to jsou pro mne paní Fotografky s velkým F. Tedy neobdivuji pouze jejich fotografie, ale také to, jak novorozence dokážou napolohovat a jak s nimi pracují. Sleduji také zahraniční víkendové workshopy na internetu - ty mě hodně naučily.Často mě inspirují k realizaci nových záběrů samotné výrobky v obchodech - vejdu do nějakého pěkného obchůdku a už se rozhlížím, co by se dalo použít na focení :-) Je to prostě krásná "závislost".

Newborn fotíte profesionálně. Máte potom ještě chuť na focení pro zábavu? Jaký žánr?

S mými přáteli fotografy pravidelně vyrážíme fotit po celé ČR i za hranice, a tak jsem si díky focení zamilovala hory, ferraty (horské trasy jištěné ocelovým lanem - pozn. redakce) a turistiku vůbec. Musím přiznat, že noční výšlapy za svítáním jsou vysoce návykové, protože příroda v nebezpečných a krásných horách je při svítání okouzlující a atmosféra nepopsatelná! Adrenalinové výstupy na hřebeny hor v řídkém vzduchu, prudkém větru, neskutečné vánici či ukrutném mraze mi poskytují úchvatný zážitek - dotknout se nebe. Strávila jsem měsíc v Nepálu a měla možnost pobýt i nějaký čas v Himálaji. Ten pohled na Everest je prostě nepopsatelný. Samozřejmě, že se člověk v horách fyzicky vydá, ale pro mne je to přesto relaxace a hory se staly mojí velikou láskou.

Hanka Nováková fotí hory

Autor fotografie: Rani Tolimat, Místo: HIMALÁJ, pohled na Mount Everest


Děkujeme za rozhovor a přejeme Vám spousty báječných miminek a východů slunce na horách :)

Kontakty na Hanku Novákovou a další fotografie z jejího porfolia naleznete v Hanky profilu na Mimifotky.cz.
 

Ukázka portfolia fotografky Hanky Novákové

Diskuze

Téma zatím nikdo nekomentoval.

Do diskuse mohou přispívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Odběr novinek